Tworzenie sklepów internetowych
Tworzenie aplikacji mobilnych

Tutaj to nie tylko praca - to przede wszystkim pasja

Tworzenie sklepów internetowych - tworzenie aplikacji mobilnych

Bardzo ważnym aspektem informowania klienta jest nie tylko koszt stworzenia, ale także koszt rozwoju aplikacji mobilnej czy też koszty związane z ich utrzymaniem. Biorąc pod uwagę że aplikacja mobilna wymaga stałego nadzoru, notorycznych aktualizacji i pracy nad jakością jej kodu, nie jest to jednorazowy wydatek. Należy także pamiętać że aplikacja oparta jest zawsze o tzw. endpointy którymi są konkretne metody (funkcje) obsługujące całą logikę aplikacji. Te z kolei także mogą wymagać aktualizacji czy optymalizacji, w przypadku gdy nasza aplikacja jest obsługiwana przez coraz większe rzesze odbiorców. W związku z tym koszt rozwoju aplikacji mobilnej zależy od wielu czynników, tak jak samo jej utrzymanie. Należy to przekalkulować z ewentualnym wykonawcą jeszcze przed rozpoczęciem produktu by zwyczajnie nie "utopić" pieniędzy w projekcie którego nie będziemy w stanie finalnie wykończyć.

Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?

Czy wiecie że koszt to nie tylko projekt graficzny aplikacji czy gaża zespołu programistów?

Wiele osób które zastanawia się nad tym jak wygląda koszt rozwoju aplikacji, bierze pod uwagę jedynie drobne aktualizacje. W zależności od tego jak skonstruowaną mamy umowę z wykonawcą aplikacji, koszt rozwoju aplikacji może być różny a sama aplikacja ma rozrzut widełek cenowych tak ogromny że nie warto nawet szukać tutaj cennika.

Podczas budowy aplikacji mobilnej należy jednak pamiętać że koszt jaki ponosimy to nie tylko kwota wykonania projektu graficznego, makiety oraz wersji finalnej aplikacji. Bardzo często to aktualizacja, drobne korekty w kodzie, pełnienie opieki zarówno nad samą aplikacją czy serwerem w którym obsługujemy nasze "punkty końcowe". W przypadku podpisywania umowy na serwis i opiekę, warto przemyśleć dwa scenariusze, którymi będą opcje:

  • Stawka godzinowa za pracę przy aplikacji - dzięki temu unikniemy niepotrzebnych kosztów związanych z abonamentem przy opiece. Dzięki temu nie nadszarpniemy budżetu rozwoju aplikacji!
  • Abonament - tutaj bardzo często może się zdarzyć że w konkretnym miesiącu zapłacimy abonament pomimo braku wykonania pracy ze strony programisty, jednak w przypadku miesiąca gdzie będzie potrzebnych wiele godzin pracy przy kodzie, nie przejmujemy się nadwyżkami. Wszystkie prace obowiązują w tym właśnie abonamencie.

Należy pamiętać o tym że aplikacja mobilna ma to do siebie że lubi być "kapryśna". Największy problem z wykonaniem szybkiej łatki dla niej, jest to że takowej nie da się wykonać szybko. Wszelkie publikacje czy też aktualizacje, są weryfikowane przed opublikowaniem jakichkolwiek elementów na Sklep Play czy też Apple Store. Zatem warto przepracować aplikację, poddać testom (co także może wiązać się z kosztami), kolejno dokonać korekt wskazanych przez testera i dopiero publikować. O ile nie jest to jeszcze uznawane za koszt rozwoju takiego oprogramowania, to tak na prawdę, realne testy zostaną wykonane przez użytkowników aplikacji mobilnej, którzy dodatkowo obciążą nasz serwer.

Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?

Stworzenie aplikacji a jej utrzymanie czyli kompletna wycena aplikacji mobilnej

Wykonując wycenę projektu aplikacji mobilnej, na podstawie ilości jej ekranów i określenia funkcji w niej dostępnych, możemy oszacować mniej więcej ile będzie kosztować sam projekt. Jeśli chodzi zaś już o koszt budowy aplikacji, programista aplikacji mobilnych może określić mniej więcej widełki w których to będzie się oscylowało. W przypadku aplikacji mobilnej kosztem obarczone jest wiele czynników. Niejednokrotnie spotykaliśmy się z przypadkami gdy nasz programista aplikacji mobilnych musiał zaznajamiać się w końcowej fazie produkcji, z funkcją aplikacji mobilnej która nie została uwzględniona we wstępnym projekcie. O ile w przypadku prostej aplikacji takie sytuacje nie występują, o tyle gdy tworzymy aplikacje mobilne nieco bardziej rozbudowane, sytuacje te mogą zdarzyć się często. Klient np. w fazie końcowej stwierdza że chciałby jednak usprawnić działanie swojego projektu, dodając taką czy inną funkcjonalność.

Złożone aplikacje mobilne oferują również możliwość zakupu, czyli dodatkowe funkcje do kupienia z poziomu aplikacji. W przypadku tego typu funkcji, bardzo często okazuje się że klient chce zmienić proces zakupowy a to wiąże się właśnie z przebudową dużej części niemal gotowego produktu.

Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?

Jak zbudować aplikację by nie zbankrutować?

W sytuacji aplikacji webowej, funkcjonalności aplikacji nie są tak trudne do rozbudowy czy też aktualizacji. Wystarczy zwyczajnie dopisać czy przerobić fragment kodu który automatycznie od momentu aktualizacji, jest dostępny dla użytkowników. W przypadku natywnej aplikacji mobilnej czy jakiejkolwiek multiplatformówki, koszt opracowania aplikacji będzie zdecydowanie większy z uwagi właśnie na inny proces projektowania. Każda wspomniana łatka i publikacja to zdecydowanie większy nakład pracy, szczególnie z uwagi na to że musimy utworzyć także dodatkowe elementy poza aplikacją. Nie ma tu znaczenia czy zrobimy to w "chmurze" czy też na własnym serwerze, coś zwyczajnie musi obsługiwać nasze złożone aplikacje mobilne. Jeśli aplikacja ma mieć ciekawe elementy, możliwość zarządzania treściami w niej zawartymi z zewnątrz, musi mieć panel zarządzania poza jej obrębem. Zatem aby dokonywać zmian w aplikacji, musimy mieć swego rodzaju "bramkę" która pozwoli bez nawet tygodniowych oczekiwań, wykonać korekty, aktualizacje czy zmiany w już istniejących treściach.

Ale... Do celu! Koszty utrzymania aplikacji możemy minimalizować, poprzez ustalanie z wykonawcą że przykładowo w ciągu miesiąca w ramach minimalnego abonamentu, programista będzie w stanie podjąć się prac rozwijania czy zmieniania funkcjonalności projektu.

Czy da się zaoszczędzić na budowie aplikacji mobilnej? Oczywiście. Tutaj odpowiedzią jest aplikacja hybrydowa! Czym jest aplikacja hybrydowa? To nic innego jak jedna aplikacja która budowana jest na kilka rozwiązań. Przy podejściu hybrydowym, jesteśmy w stanie wykonać niemal jeden kod który obsługiwany będzie na wielu urządzeniach i systemach operacyjnych. Aplikacja mobilna działała będzie dzięki temu np. na Android i iOS, bez większych zmian dla jednej czy drugiej strony. Dlatego bardzo ważne jest określenie tego, na jakich systemach ma działać aplikacja mobilna. Można samodzielnie przygotować wszelkie niezbędne treści na zaprojektowane wcześniej ekrany. Pozwoli to na oszczędności związane z usługami copywritera, którego treści na oprogramowanie urządzeń mobilnych będą kosztowały tak samo jak w przypadku innych rozwiązań. Tutaj więc możemy też poszukać samodzielnie usługodawcy, który przygotuje te treści, dzięki czemu może się okazać że zapłacimy mniej niż w przypadku polecanej przez firmę usługi. Dzięki temu wszystkiemu, możemy stwierdzić że tworzenie mobilnych aplikacji to bardzo poważna inwestycja, która wymaga daleko idącego planowania.

Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?

Ile kosztuje aplikacja gdy zrobimy ją samodzielnie?

Niestety tutaj należy postawić sprawę jasno! Pomimo ogólnodostępnych narzędzi umożliwiających "wyklikiwanie" kodu aplikacji, potrzebny nam zespół programistów aplikacji by opracowanie aplikacji mobilnej miał ręce i nogi. Zespół tworzący aplikację może mieć jedynie jednego programistę od aplikacji mobilnej, jednego od prac na serwerze, grafika i copywritera, jednak to zawsze zespół. Są oni w stanie opracować aplikację w taki sposób by ta spełniała wszystkie wymogi zarówno zlecającego jak i nie sprawiała utrudnień jej użytkownikom. Dzięki temu funkcjonalności aplikacji mobilnej będą dopracowane w każdym calu. Wychodzi więc na to że jest jedynie kilka punktów pod którymi możemy zaoszczędzić.

Na jakie kwoty więc szykować się przy realizacji rozbudowanej wersji aplikacji, a na jaki szykować się koszt prostej aplikacji? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi! To tak jakby podać widełki od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Należy pamiętać że pomiędzy aplikacją mobilną o tych samych funkcjach wykonaną w technologii natywnej a tą samą wersją przy wykonaniu hybrydowym, koszty będą diametralnie różne. Sam proces tworzenia aplikacji bywa bardzo rozbudowany a sami przyszłościowi właściciele aplikacji mobilnych powinni wstępnie poprosić o niezobowiązującą wycenę wykonania aplikacji mobilnych.

Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?

Finalny koszt stworzenia aplikacji

Biorąc zatem pod uwagę że na wycenę projektu aplikacji składa się wiele czynników, nie da się jednoznacznie określić jej kosztu. Należy pamiętać że formę aplikacji mobilnej należy dopracować pod każdym względem, choćby z uwagi na to iż użytkownicy mają możliwość opiniowania finalnych produktów. To forma pewnego rodzaju pozycjonowania naszej aplikacji na platformie Sklepu Play czy Apple Store. Umożliwiają one użytkownikom urządzeń mobilnych ocenę aplikacji, bezpośrednio na kanale ich udostępniania czy też sprzedaży. Umożliwia on użytkownikom urządzeń mobilnych ocenę aplikacji w sklepie z aplikacjami lub w mediach społecznościowych. Swoją popularność aplikacje mobilne zawdzięczają wygodzie, którą oferują swoim użytkownikom oraz szybkości działania. Zatem należy także dopracować ją pod względem jednego i drugiego czynnika. To wiąże się także z dłuższym czasem pracy programistów, mającą na wpływ jakości kodu wewnątrz aplikacji mobilnej. Nasza aplikacja mobilna niekoniecznie musi być budowana osobno na każdą platformę, dzięki czemu stworzenie natywnej aplikacji może być zrealizowane na bazie jednego kodu. Warte uwagi jest także to że istnieją rozwiązania które oczywiście stosujemy, pozwalające na budowę aplikacji mobilnej zarówno dla systemu Android jak i iOS, jak i dla systemów Windows, Linux czy MacOS. Nanosząc mniejsze lub większe korekty dla kodu wykonanego w przypadku aplikacji mobilnej, możemy uzyskać także aplikację desktopową która pełnić będzie identyczne funkcje jak w przypadku jej mobilnej wersji. To w przypadku wykonania aplikacji, da się wykalkulować po wykonaniu indywidualnej wyceny. Jak przeliczyć jednak koszty utrzymania aplikacji mobilnych? Średnio można liczyć że 10-15% kosztu wykonania aplikacji mobilnej, jest kosztem jej utrzymania rocznego. Zatem jeśli mamy aplikację wykonaną w kwocie 20 tysięcy złotych, nie trudno wyliczyć iż dodatkowo musimy wziąć pod uwagę że w ciągu roku wydamy na jej utrzymanie dodatkowo 1000-1500zł. Oczywiście mowa tutaj o drobnych aktualizacjach czy łatkach a nie zaawansowanej rozbudowie. Dlatego dzięki wykonaniu projektu graficznego aplikacji mobilnej wraz z jej funkcjonalnościami tak jak wykonanie modelu biznesowego, koszt aplikacji zostanie dokładniej określony już na początku prac. Jak wiadomo, twórcy aplikacji mobilnych nie są w stanie przewidzieć wszystkiego tak jak niekiedy klient własnych potrzeb, przez co kwoty związane z wykonaniem aplikacji mogą być zróżnicowane. To od czego zależy koszt aplikacji, zależy od tego jakie funkcje zaprogramujemy. Finalnie można wspomnieć ponownie iż aplikację cross-platformową możemy podratować nieco budżet na to by wycena kosztu stworzenia nie powaliła nas z nóg, tak jak bywa to w przypadku osobnych aplikacji wykonywanych odrębnie. Firmy tworzące aplikacje są w stanie wykonać projekt optymalnie, by dalsze koszty nie były wygórowane. Wpłynie to również na ostateczny koszt rozwoju aplikacji, ponieważ zasoby przeznaczone na rozwój aplikacji zależą od jej złożoności, funkcji i ogólnej architektury aplikacji, co wpływa na zasoby wymagane do wykonania aplikacji. Oznacza to że aplikacje mobilne przygotowane z myślą o rozwoju, nie będą generowały drakońskich kosztów w ich dalszym utrzymaniu.

Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?

Koszt aplikacji mobilnej - wycena

Jeśli zatem szukasz firmy tworzące aplikacje, takiej dzięki której rozwój projektów i przede wszystkim rozwój aplikacji zależą nie tylko od funduszy... Jeśli interesuje Cię wycena kosztu stworzenia kolejnej aplikacji mobilnej... Jeśli chcesz stworzyć aplikację cross-platformową, czyli taką która będzie funkcjonowała na wielu różnych systemach w niemal identyczny sposób... Jeśli interesuje Cie tworzenie aplikacji natywnych poprzez technologie pozwalającą tworzyć aplikację cross-platformową... Jeśli zależy Ci na stworzeniu aplikacji biznesowych, gdzie pod koniec realizacji nie zaskoczy Cię wyższy koszt aplikacji... Jeśli potrzebujesz aplikacji mobilnej która zostanie profesjonalnie wykonana od początku do końca, bez rzeszy programistów i developerów aplikacji mobilnych... Zapraszamy do nas!

Wycena kosztu stworzenia aplikacji mobilnej jest niezobowiązująca oraz bezpłatna. Nie podajemy kosztów godzinowych w przypadku tworzenia projektu a aplikację cross-platform możemy wykonać zarówno na urządzenia mobilne jak i w formie aplikacji desktopowych.

Aplikacje mobilne Wrocław - formularz kontaktowy

Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?

Tagi: całkowity koszt aplikacji mobilnej, programista android, aplikacje android, projektowanie nowoczesnych aplikacji mobilnych, oferta branży aplikacji mobilnych, koszty aplikacji mobilnych wynoszą, ceny rozwoju aplikacji, ceny rozwoju aplikacji mobilnych, usługi rozwoju aplikacji wieloplatformowych, usługi rozwoju aplikacji mobilnych, usługi rozwoju aplikacji android i iOS, firmy tworzące aplikacje mobilne, firmy tworzące aplikacje android, firmy tworzące aplikacje iOS

Zastanawiasz się?

Z miłą chęcią udzielimy Ci odpowiedzi na pytania!

Kontakt
Autopromocja
Nasi klienci

O naszych usługach?

To tylko przykładowe z licznych, zadowolonych komentarzy!

Szczerze polecam firmę RATAQ. Profesjonalna obsługa, elastyczne podejście. Bezproblemowy i szybki kontakt. Pan Mateusz trzymał rękę na pulsie od początku...

Daniela Szymańska
e-byliny.pl

Wspaniała współpraca, profesjonalizm i cierpliwość do klienta. Stowarzyszenie DoberMania jak i ja osobiście polecam...

Anna Przybyła
Dobermania.pl

Polecam pełna profeska. Mega szacun za cierpliwość do klienta. Strona stworzona w bardzo szybkim czasie no i cena zadowalająca...

Michał Czuczak
auto-hol.org

Doskonały kontakt, ogromny profesjonalizm oraz indywidualne podejście do każdego tematu. Zasady współpracy jasne i przejrzyste. Szczerze polecam !

Dariusz Ziarko
grainbud.pl

Super podejście do klienta, bardzo profesjonalna obsługa, dużo innowacyjnych rozwiązań, projekt spójny z profilem firmy. W 100% polecam RATAQ!

Piotr Skowroński
woofpouf.pl

Rewelacyjny kontakt i pełen profesjonalizm- sklep śmiga aż miło- wszystko od A do Z. Polecam.

Tomasz Węgrzynowski
oilshop.pl

Pozytywny czas reakcji, jakość oprogramowania, profesjonalizm.

Michał Santorski
controldog.pl
Porozmawiajmy!

Jeśli masz pytania,
napisz do nas!.