Tworzenie sklepów internetowych
Tworzenie aplikacji mobilnych

Tutaj to nie tylko praca - to przede wszystkim pasja

Tworzenie sklepów internetowych - tworzenie aplikacji mobilnych

Czym jest system CMS? System zarządzania treścią

Zarządzanie stroną internetową od dawna nie wymaga znajomości języków HTML, CSS czy JavaScript. Dziś do zarządzania stroną służą systemy CMS które są zwyczajnym oprogramowaniem do tego by w łatwy, szybki i przede wszystkim wygodny sposób edytować treści które zawiera nasza strona internetowa.

Ze względu na oprogramowanie systemy CMS dzielimy na kilka grup, w zależności od tego, jakiego rodzaju obsługi stron internetowych od nich wymagamy. Jak więc możemy podzielić systemy CMS? Kiedy system CMS pozwala nam na wygodne zarządzanie i ma rację bytu? Jak wygląda wdrożenie systemu CMS do gotowego projektu? Czym są systemy open source, czego konkretnie używamy do tworzenia stron internetowych i czym różnią się systemy dedykowane od platformy CMS typu WordPress? Na ten temat i nie tylko, przeczytasz w poniższym wpisie.

jaki cms wybrać - dedykowany system CMS czy darmowy system CMS


Content management system - kiedy używamy?

Zastosowanie systemów CMS ma tak szerokie zastosowanie jak ilość projektów w które się wdraża systemy CMS. Najpopularniejszy system CMS to WordPress, który według statystyk, już na rok 2016 obejmował niemal 70% wszystkich stron posiadających systemy CMS typu open source. Swoją stronę można postawić na nim podobnie jak w przypadku systemów CMS innego autorstwa, w zasadzie w ciągu kilku godzin. Nawet najpopularniejsze marki używają tego typu rozwiązań z różnymi dodatkami które mają za zadanie usprawnić funkcjonowanie ich systemów. Nie trudno jednak zauważyć że o ile wszystkie systemy CMS działają podobnie, o tyle duży system CMS wymaga jednak innego i nieszablonowego podejścia. W tym przypadku ciężko aby swoją stronę internetową postawić przy pomocy tego samego rozwiązania co mała strona firmowa. Należy także pamiętać że nie każdy z systemów CMS przeznaczonych pierwotnie do stworzenia np. małej strony z blogiem, będzie odpowiedni dla projektu który wymagać od nas będzie przykładowo dużej ilości generatorów, zewnętrznych systemów API itp.

jaki cms wybrać - dedykowany system CMS czy darmowy system CMS


Rodzaje systemów CMS i ich odwzorowanie jako autorskie systemy

Joomla jest drugim, najczęściej wykorzystywanym systemem CMS, więc nie trudno się domyślić iż z racji swojej uniwersalności, to najpopularniejszy CMS zaraz po systemie WordPress. Większość systemów CMS tego typu ma być do wszystkiego, pytanie jednak czy jakość wykonanego kodu będzie identyczna jak w przypadku autorskich rozwiązań, gdzie systemy CMS stworzone w tym przypadku są pod konkretny cel. Dlatego podczas wyboru systemu CMS, należy wziąć pod uwagę nie tylko platformę CMS WordPress z uwagi na jej popularność, ale z uwagi na wiele czynników które powinny mieć wpływ na nasz wybór, należy także ukłon w stronę innych platform. Należy także pamiętać że w wielu przypadkach to przykładowo system CMS SaaS wśród wszystkich dostępnych systemów CMS, będzie wiódł swój prym. Ten wybór pada najczęściej w przypadku gdy pierwszorzędnym kryterium wyboru jest cena systemu CMS oraz jego rozwój. Dzięki tego typu rozwiązaniu, mamy możliwość dostępu od ręki do wielu funkcji i możliwości zarządzania treścią strony, implementacją hurtowni do naszego sklepu czy funkcji wystawiania faktur bez zewnętrznego oprogramowania. Jest jednak duży minus, którym jest finalnie własność oprogramowania. Tego typu system CMS oferuje wiele możliwości za niski abonament, jednak należy pamiętać że samo oprogramowanie to nadal własność czyjaś. Wszystkie dane przetwarzane są na serwerach zewnętrznych firm, do których nie mamy bezpośrednio dostępu i nie znamy do końca procesów przetwarzania tych danych. Alternatywą dla tego typu rozwiązań są właśnie darmowe systemy CMS takie jak WordPress, Joomla itd.

Dzięki rozwiązaniom tego typu możemy zarządzać treścią strony internetowej, jednak warto rozważyć opcję odwzorowania niezbędnych nam funkcji właśnie we wspomnianych autorskich systemach lub też ich dedykowanych rozwiązaniach.


jaki cms wybrać - dedykowany system CMS czy darmowy system CMSDedykowany CMS dla sklepu internetowego

Nawet najpopularniejsze systemy zarządzania treścią nie są w stanie zawsze zaspokoić naszych potrzeb. Stąd należy system CMS wybrać zgodnie z zapotrzebowaniem, w oparciu o konkretne funkcje a nie kryteria cenowe czy czasowe. Te powinny niestety zejść na drugi plan. Systemy typu CMS WordPress są dobrym rozwiązaniem są dobre, jednak systemy CMS dedykowane dla konkretnego rozwiązania zaspokoją nie tylko nasze potrzeby ale także spełniać będą funkcje o których nie mamy pojęcia. W wielu przypadkach, przy popularnych rozwiązaniach za pomocą systemu CMS typu open source nie rozwiążemy niektórych problemów. W takim przypadku CMS WordPress nie wystarczy a niezbędnym stanie się dedykowany system zarządzania treścią.

Dedykowany system CMS umożliwia stworzenia wygodniejszego w zarządzaniu panelu. Istnieją przykłady systemów CMS które pomimo iż powinny być wygodne w użytkowaniu, niejednokrotnie wymaga od nas przynajmniej minimalnej wiedzy programistycznej aby przygotować odpowiednie elementy. Należy więc pamiętać że proste systemy CMS, przygotowane pod konkretny projekt, ułatwia nam pracę z treściami a nie je utrudnia. Niejednokrotnie klienci rezygnowali ze strony WordPress, chcąc przejść właśnie na autorski system CMS lub też wersję dedykowaną. Nie musisz być programistą, aby zarządzać treścią, ponieważ prawie każdy system CMS udostępnia prosty w obsłudze interfejs dopasowany do użytkowników nietechnicznych. No właśnie... prawie... Niestety do stworzenia odpowiedniego systemu CMS pod nasze potrzeby nie zawsze możemy sobie pozwolić na użycie gotowych rozwiązań.
W czym przoduje tego typu rozwiązanie? Przede wszystkim, nad działaniem systemów CMS opartych o rozwiązanie tego typu daje nam możliwość pełnej konfiguracji. Możemy mieć wpływ na każdy aspekt generowania kodu, mechanizmy autoryzacji i wiele innych. Dzięki tego typu rozwiązaniom, przede wszystkim jesteśmy w stanie oddzielić nie tylko podstawową formę działania systemów CMS. Głównym działaniem systemów CMS jest oddzielenie dwóch części składowych stron internetowych, treści i warstwy graficznej. Tutaj możemy dowolnie oddzielać także pliki konfiguracyjne, od plików odpowiedzialnych za wygląd, plików odpowiedzialnych za generowanie tego wyglądu i same pliki graficzne czy dokumenty. Wszystko to może być w obrębie jednego systemu CMS, jednak tak na prawdę na wielu zdecentralizowanych przestrzeniach serwerowych. W zasadzie ograniczenia to tylko umiejętności zespołu pracującego nad projektem.

Dedykowany system cms typu blog

Czy istnieje sens tworzenia dedykowanych rozwiązań dla systemów bloga? To tak nieco jakby wywarzanie otwartych drzwi. Niby można, jednak po co? W takim przypadku lepiej użyć dwóch opcji... są nimi opcje użycia autorskiego systemu zarządzania treściami stworzone z myślą o konkretnym rozwiązaniu lub też po prostu rozwiązanie typu WordPress, stworzenie projektu w systemie CMS Drupal czy innego typu opensourceowe opcje. Do mniej zaawansowanych stron internetowych zdarza się iż nie będziemy używać systemów CMS, jeśli wystarczy nam jednorazowo utworzyć projekt który ma być nierozwijalny.


jaki cms wybrać - dedykowany system CMS czy darmowy system CMS


Najpopularniejsze systemy typu open source, czyli darmowe systemy i rodzaje CMS

W myśl tego co stwierdziliśmy, istnieje możliwość wyboru w worze do którego wrzucić można wiele narzędzi. Jak uplasowane zostały przykłady oprogramowania open source z uwagi na ich popularność?

  • CMS WordPress
  • CMS Joomla
  • CMS Drupal
  • wiele innych

W rozwiązaniu typu open source najważniejsze jest wielozadaniowość. To bardzo ważne by system CMS był przydatny na wielu płaszczyznach. Darmowy CMS w wielu przypadkach posiada oczywiście odpłatne wersje premium, dla konkretnych wtyczek które wspierają rozwój możliwości naszego projektu. Pomimo iż istnieje około stu open source'owych systemów CMS dostępnych do pobrania czy instalowanych wersji np. za pomocą konsoli SSH, wymieniliśmy tutaj jedynie trzy. Dlaczego? Tylko one posiadają na tyle duże wsparcie społeczne, możliwości rozbudowy i stałego wsparcia w aktualizacjach. Pozostałe niestety nie cieszą się tak wielką popularnością co oczywiście także kładzie nacisk na bezpieczeństwo tego typu rozwiązań. Jeśli społeczeństwo czy też autorzy rozwiązania nie pracują stale nad rozwojem, nigdy nie wiadomo kiedy znajdą się dziury powodujące braki w zabezpieczeniach naszego projektu. Choć nie jest wykluczone także to że problemy mogą pojawić się także w przypadku wspieranych opcji. Przykładem tego są niedawne problemy LPR-u któremu to zhakowano nie tylko stronę internetową ale także dostęp do API które w formie dodatkowego oprogramowania CMS było podstawą funkcjonowania aplikacji mobilnych. Zatem decyzja w sprawie wyboru pomiędzy rozwiązaniami z działu open source'owych systemów CMS a autorskim czy dedykowanym rozwiązaniem, należy do nas a odpowiedź na to co lepsze, brzmi jak zawsze... "to zależy".


Zalety systemów CMS open source

Do zalet open source'owych systemów cms należą na pewno możliwości które możemy zyskać w niższej cenie i krótszym czasie. Dodatkowo w świecie IT znajdziemy większą ilość osób potrafiących zająć się realizacją odpowiedniego projektu na bazie darmowego rozwiązania CMS. Rozwiązania typu WordPress sprawdzają się tutaj najczęściej, skąd też popularność tego systemu. Praca na bazie tego typu rozwiązania, nad rozbudowanym system CMS, będzie nieco utrudniona i będzie tym samym wymagała znacznej ilości dodatkowych modułów i wtyczek. Każdy z tych dodatków da systemowi CMS dostęp do nowych funkcji które zależą od tego jaki rodzaj strony internetowej chcemy uzyskać. Jednak w tym przypadku nasz projekt będzie wolniejszy i bardziej przepakowany ilością zbędnego kodu. Zatem wybór tego typu CMSów pada najczęściej w przypadku chęci stworzenia rozbudowanego rozwiązania w tańszych pieniądzach, nie kierując nadmiernie uwagi na jakość kodu czy prędkość strony.

Zalety i funkcje systemu CMS autorskiego | dedykowanego

Autorskie rozwiązania są pisane pod konkretny typ projektu i pozwala na zarządzanie treścią CMS, w łatwiejszy i ekonomiczniejszy sposób. Dzięki niemu mamy większe pole popisu do optymalizacji, kod nie jest znany tak szerokiemu gronu osób z zewnątrz, co czyni go bezpieczniejszym na samym początku. Rozwiązanie tego typu nie ogranicza nas do udostępnionych nam już gotowych modułów. Jest ono napisane dla konkretnego zapotrzebowania, co pozwala na większą elastyczność i możliwość minifikacji kodu która jest bardzo ważna jeśli chodzi o optymalizację serwisów.


jaki cms wybrać - dedykowany system CMS czy darmowy system CMS

Czy CMS typu open source jest lepszy?

Systemy CMS dzielimy na wiele typów i z uwagi na wiele cech. Nasza odpowiedź na to który jest lepszy, zdecydowanie Was nie zadowoli. Autorski CMS w jednym przypadku będzie lepszy, w innym sprawdzi się SaaS a jeszcze inny to idealny przykład do wyboru darmowego rozwiązania bo i po co przepłacać. Należy pamiętać że nawet najnowocześniejszy system CMS, może z czasem stać się już przestarzały w związku z czym zarówno ten open source należy aktualizować jak i co pewien czas ten autorski. O ile ten pierwszy można robić to automatycznie (w wielu przypadkach i tak może się okazać konieczna pomoc programisty) o tyle wersję autorską czy dedykowaną, można śmiało aktualizować co dłuższy okres czasu. Dzięki temu zyskujemy bezpieczniejszy i niewymagający względem aktualizacji system. Dzięki systemowi CMS wyposażonemu w autorskie, zyskujemy większe bezpieczeństwo, kod który nie jest popularny i wiele innych.


CMS WordPress? Joomla? Czy autorki CMS? Jaki system CMS wybrać?

Jeśli nadal nie wiesz którą opcję wybrać... Jeśli zastanawiasz się czy budowa dedykowanego CMS ma rację bytu dla Twojego projektu... Jeśli szukasz rozwiązania dla swojego serwisu internetowego i nie wiesz które rodzaje systemów zarządzania treścią są dla Ciebie odpowiednie... Zastanawiasz się, z uwagi na przeznaczenie systemu CMS, jakie wybrać rozwiązania dla siebie... Pomożemy! Wyjaśnimy jak wygląda proces projektowania stron opartych o CMS, wskażemy następnie system CMS który warto wziąć pod uwagę. Ze względu na mnogość i popularność systemów open source czy rozwiązań technologicznych, wiemy jak trudny może byc to wybór!TAGI: autorski CMS, cms dla strony internetowej, przykłady systemów CMS, najnowocześniejszy system CMS, popularności systemów open source, czy budowa dedykowanego CMS ma sens, rozwiązania typu wordpress dla strony internetowej, rozwiązania typu wordpress dla sklepu internetowego, alternatywa dla rozwiązania typu wordpress

Zastanawiasz się?

Z miłą chęcią udzielimy Ci odpowiedzi na pytania!

Kontakt
Autopromocja
Nasi klienci

O naszych usługach?

To tylko przykładowe z licznych, zadowolonych komentarzy!

Szczerze polecam firmę RATAQ. Profesjonalna obsługa, elastyczne podejście. Bezproblemowy i szybki kontakt. Pan Mateusz trzymał rękę na pulsie od początku...

Daniela Szymańska
e-byliny.pl

Wspaniała współpraca, profesjonalizm i cierpliwość do klienta. Stowarzyszenie DoberMania jak i ja osobiście polecam...

Anna Przybyła
Dobermania.pl

Polecam pełna profeska. Mega szacun za cierpliwość do klienta. Strona stworzona w bardzo szybkim czasie no i cena zadowalająca...

Michał Czuczak
auto-hol.org

Doskonały kontakt, ogromny profesjonalizm oraz indywidualne podejście do każdego tematu. Zasady współpracy jasne i przejrzyste. Szczerze polecam !

Dariusz Ziarko
grainbud.pl

Super podejście do klienta, bardzo profesjonalna obsługa, dużo innowacyjnych rozwiązań, projekt spójny z profilem firmy. W 100% polecam RATAQ!

Piotr Skowroński
woofpouf.pl

Rewelacyjny kontakt i pełen profesjonalizm- sklep śmiga aż miło- wszystko od A do Z. Polecam.

Tomasz Węgrzynowski
oilshop.pl

Pozytywny czas reakcji, jakość oprogramowania, profesjonalizm.

Michał Santorski
controldog.pl
Porozmawiajmy!

Jeśli masz pytania,
napisz do nas!.