Tworzenie sklepów internetowych
Tworzenie aplikacji mobilnych

Tutaj to nie tylko praca - to przede wszystkim pasja

Tworzenie sklepów internetowych - tworzenie aplikacji mobilnych

Widząc odwrotną naturę twierdzeń w sieci, wszystkie wpisy o tym jak to jeden czy drugi super rodzic stwierdza że gry komputerowe dla dzieci to samo zło, o tym że pod wpływem gier komputerowych dzieci stają się nieposłuszne czy przestają funkcjonować w społeczeństwie albo ogólnie kwalifikują się do procesu resocjalizacyjnego w jakimś poprawczaku. Oczywiście... Wszystko ma swoje granice i należy po prostu rozdzielić wszystko tak aby miało przysłowiowe ręce i nogi, jednak bronienie dziecku czegoś co może mieć pozytywny wpływ na ich rozwój - to dopiero porażka. Całkiem poważnie... Czytając niektóre wpisy na jakiś blogach rodziców XXI wieku, wity opadają!

gry komputerowe dla dzieci- czy pozwalać dziecku grać w gry

Czy gry komputerowe (gry wideo) dla dzieci to dobry pomysł?

Istnieją różne rodzaje gier komputerowych, przez co nie każde z nich nadaje się dla dzieci w konkretnej grupie wiekowej. Jeśli dziecko spędza wiele godzin dziennie, pozostawione same sobie, przed komputerem czy konsolą, nie przyniesie to pewnie zamierzonych skutków, jednak to dzięki grom komputerowym i pod wpływem gier przeznaczonych dla konkretnego wieku, nasze dzieci mogą poprawić wiele zdolności. Dzieci według badań naukowych, już w wieku wczesnoszkolnym rozwijają swój umysł w jednej z dwóch podstawowych grup... Otóż mowa tutaj o umyśle humanistycznym oraz ścisłym. Rozwój dziecka to nadal jeszcze ogromna zagadka tak jak i sam organ którym jest mózg człowieka.

Pomimo iż gry komputerowe same w sobie przez wiele lat utożsamiane były z wieloma patologicznymi zjawiskami, z tym że dziecko grające w gry po prostu marnuje czas i nie tylko. Te czasy jednak dzięki badaniom przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Georgii przechodzą już do lamusa! Dowiedziono że dzięki odpowiedniemu podejściu, możemy dzieciom pomóc w rozwoju mózgu, o czym poniżej! Tak więc m.in. dzięki grom edukacyjnym, dzieci mogą nauczyć się rozpoznawać figury geometryczne, litery i cyfry w zdecydowanie krótszym czasie niż dzięki tradycyjnym metodom nauczania. Absolutnie nie powinny one zastąpić tej podstawowej formy nauczania! Gry wideo powinny raczej być traktowane jako dodatkowa pomoc w nauce niżeli jej podstawowy model.

gry komputerowe dla dzieci- czy pozwalać dziecku grać w gry

Dzieci potrzebują gier! Gry wideo a rozwój dziecka!

Jeśli jesteś zagorzałym przeciwnikiem pozwalania dziecku grać w gry wideo, ten artykuł zdecydowanie musisz przeczytać do samego końca. Dlaczego? Jest przede wszystkim oparty o badania naukowców, co świadczy o jego merytoryce. Jeśli mimo to twierdzisz że zdania nie zmienisz, współczujemy Twemu dziecku i sugerujemy zakładkę z tym artykułem zamknąć natychmiast. Otóż w wirtualnym świecie, nasze dzieci rozwijają wiele receptorów wspierających rozwój dziecka.Gry wideo to popularna aktywność, która zapewnia poznawczo angażujące, bogate sensorycznie środowisko, które może prowadzić do korzyści poznawczych wśród tych, którzy często grają. Jak dokładnie zmieniają one nasz mózg, aby osiągnąć te korzyści poznawcze, nie jest jeszcze znane. W eksperymencie funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), zbadaliśmy reakcje behawioralne i mózgowe graczy gier wideo (VGP) i osób nie grających w gry wideo (NVGP) podczas zadań decyzyjnych.

Thimoty Jordan, Mukhesh Dhamala, Brian Thoms, Sidong Lei

- fragment publikacji naukowej dotyczącej wpływu gier wideo na rozwój mózguZ samej publikacji której krótki i okrojony fragment znajdziemy powyżej, dowiadujemy się istotnych informacji w odpowiedzi na to czy dzieci powinny czy też nie powinny grać w gry wideo. Otóż w badaniu wzięło udział 47 osób, z czego 28 z nich było czynnymi graczami gier wideo. Większa część z nich, grała od dzieciństwa, przez co miarodajnym wynikiem badania są wyniki o których mowa w rozprawie opublikowanej w grudniu 2021 roku.

gry komputerowe dla dzieci- czy pozwalać dziecku grać w gry

Gra grze nierówna, wyniki jednak mówią za siebie!

Użytkownicy o których mowa, zostali umieszczeni wewnątrz specjalnego skanera, mającego na celu badanie reakcji na bodźce wizualne poprzez badanie wyniku bodźców poznawczych. Otóż użytkownicy na specjalnym ekranie mieli widzieć zmianę pozycji punktu, w związku z czym, specjalnymi przyciskami mieli oznaczyć fakt, w którą stronę poruszył się konkretny punkt. Jak myślicie? Kto wygrał? Oczywiście! Gracze byli górą!

Skaner wykazał większą aktywność mózgu w przypadku osób grających w gry wideo a sam czas reakcji był znacząco krótszy u graczy niż u osób które nie lubowały się w tego typu rozrywce. Sami twórcy publikacji (naukowcy) znacząco podkreślają fakt że "granie w gry wideo często wymaga szybkiego wykorzystania napływających informacji sensorycznych i precyzyjnego podejmowania decyzji wielokrotnie" co ma z kolei wpływ właśnie na pracę pewnych partii mózgu. Jak nie trudno się domyślać, dzięki temu mózg dziecka jest w stanie rozwijać się jeszcze lepiej niż przy naturalnych procesach które dotychczas uznawano za "jedyne słuszne".

gry komputerowe dla dzieci- czy pozwalać dziecku grać w gry

Gry wideo ćwiczą pamięć i potrafią uczyć!

Gry wideo pozwalają na zapamiętywanie zasad i reguł panujących w zaprojektowanej rozgrywce. Pozwala to zatem nie tylko na ćwiczenie pamięci i pracę w stałych regułach co poniekąd ma też wpływ na poprawę świadomości skutkującej w późniejszym życiu w społeczeństwu które też rządzi się pewnymi zasadami. Gry edukacyjne dla dzieci pozwalają także na stałą naukę poprzez zabawę, dzięki czemu potrafią przyspieszyć proces nauki choćby liter i czytania, cyfr i liczenia. Zatem pozytywny wpływ gier w typie jakim są edukacyjne gry, możemy potwierdzić nawet badaniami naukowymi.

Nieszablonowe myślenie!

Ciężko o to by wybrać inny dział niż programowanie, zatem na jego podstawie postaramy się przedstawić powód w którym granie w gry pozwoli dziecku w późniejszym rozwoju, jednocześnie ułatwiając naukę. Podczas programowania, programista używa tych samych atrybutów których używamy podczas grania w gry wideo. umiejętność selektywnej uwagi, by odsiewać rzeczy istotne od nieistotnych. Ważne jest skupienie uwagi na konkretnym zadaniu. W grach wideo, uwagę gracza może rozproszyć ruchomy przedmiot, rozbłyski tła czy dźwięk które to wprawiony gracz zwyczajnie zignoruje. Dzięki temu, mózg jest w stanie nauczyć się o wiele szybciej, co ma ignorować w danym momencie. Gracz nie zainteresuje się bezpośrednio tym czy podłoże po którym biegnie jego postać (w większości przypakdów gier :P ) jest trawą, szutrem, betonem czy jakąkolwiek inną. Skupi się po prostu na zadaniu które do wykonania narzuca mu konkretna gra wideo. W wielu wartościowych grach, dziecko musi uczyć się nieszablonowego podejścia do rozwiązania zadania, gdy jeden sposób się nie uda. Mózg w tym przypadku utrwala w sobie informację że zawsze w danym przypadku można zastosować inne rozwiązanie. Czy w przypadku matematyki, biorąc pod uwagę przykładowo możliwość rozwiązywania równań, nie mamy przypadkiem wielu opcji na ich rozwiązanie? Czy w pracy gdzie wykonujemy typowo techniczny zawód, choćby mechanika, nie istnieje możliwość dostania się do konkretnego elementu aby go wymienić, na różne sposoby?

gry komputerowe dla dzieci- czy pozwalać dziecku grać w gry

Umiejętność podejmowania szybkich decyzji

Skupiając się na rozgrywce, w wielu grach nasze dzieci muszą używać maksimum umiejętności wielu płaszczyzn swojego mózgu. Dzięki temu uczą się one szybkiego podejmowania decyzji, co może znacząco zaowocować w dorosłym życiu naszych pociech. Dla przykładu, wyobraźcie sobie przypadek gdy ratownik medyczny w trakcie podejmowania się ratowania życia, będzie zastanawiał się czy użyć leku przyspieszającego akcję serca czy też tego który je spowolni... W przypadku osoby potrzebującej pomocy mogłoby to zakończyć się tragicznie. Wyobraźmy sobie zawodowego kierowcę samochodu ciężarowego, który może i będzie miał wypracowany refleks, jednak jadąc z bardzo dużą, załadowaną do pełni przestrzeni ładunkowej, nagle musi podjąć decyzję o hamowaniu która zajmuje mu o ułamek sekundy za długo. Tragedia na drodze dla wielu innych użytkowników niemal gotowa, mając opłakane skutki dla rodzin tych uczestników i ich samych.

Wielozadaniowość

W dzisiejszych czasach, od naszych pociech wymaga się coraz więcej. Muszą potrafić wykonać multum rzeczy w przynajmniej podstawowym trybie, muszą się uczyć wszystkiego na raz, nie mają dnia na angielski, dnia na matematykę czy osobnego dnia na naukę technologii informacyjnej. Pozostając tutaj przy naszych usługach, pisanie kodu to nic innego jak tworzenie dziesiątek a nawet setek tysięcy kodu w obrębie jednego projektu.

gry komputerowe dla dzieci- czy pozwalać dziecku grać w gry

Poprawa umiejętności skupiania się

Dzisiejsze gry to nie to samo co te sprzed kilku czy kilkunastu lat. Dziś granie w gry wideo to umiejętność skoncentrowania się na ogromnej ilości kolorów i dźwięków, umiejętność wyodrębnienia kontekstu z szybko zmieniających się obrazów i pełnej dynamiki występującej w scenariuszu podczas wykonywania poszczególnych misji. Dzieci doskonale dobrze wiedzą że brak skupienia przez choćby ułamek sekundy może skończyć się przegraną, dzięki czemu lekcja koncentracji w grze wideo, będzie mogła mieć przełożenie na nabytą umiejętność sprawnego pisania kodu jako przyszły programista czy programistka. Podobnie w przypadku wielu zawodów, gdzie podczas wykonywania swoich prac, możemy być ciągle rozpraszani przez różnego rodzaju dźwięki czy światła.

Praca w grupie

O tym jak bardzo ważnym aspektem jest wypracowanie u dziecka umiejętności pracy w grupie, nie musimy tutaj wspominać. W takiej sytuacji szczególnie rodzice i wychowawcy powinni być dobrze zorientowani w zakresie oddziaływania gier komputerowych oraz rodzajów gier dostępnych obecnie na rynku. Zakup gry komputerowej czy też w wersji na konsolę lub urządzenie mobilne powinno być realizowane z uwagę na wiek gracza. Zakup gry komputerowej która jest przeznaczona dla młodszych dzieci, naszą pociechę znudzi bardzo szybko, jednak zakup wersji dla starszaków może przynieść raczej niezamierzone skutki. Dla wielu dzieci, świat gier jest niezwykle fascynujący i bardzo często pewne zachowania odwzorowują w życiu codziennym. Wystarczy zwrócić uwagę na to jak szybko postacie z różnych gier czy bajek, zdobywają uznanie u najmłodszych.

gry komputerowe dla dzieci- czy pozwalać dziecku grać w gry

Jeśli chodzi o zdobywanie i poszerzanie umiejętności wykonywania pracy w grupie u dzieci, wiele gier posiada opcję gry wspólnej. Nie zawsze konieczne w tym celu jest granie na jednym urządzeniu a wystarczy sama gra poprzez Internet. Gdy do tego dziecko wie z kim tworzy cokolwiek w wirtualnej rzeczywistości, nagle okazuje się że potrafi skupić się ono na wspólnym celu. Weźmy na to grę Minecraft. Tak, tak... Bardzo popularny tytuł i uwielbiany przez dzieci projekt, który zyskał swoją popularność już ponad 10 lat temu. Dzięki niemu nie tylko dzieci nabywają umiejętność pracy w grupie ale istnieją już nawet gotowe moduły w formie kursów, które dzięki tej właśnie grze uczą dzieci choćby programowania. W tego typu gry, dzieci grają z przyjemnością a nie od dziś wiadomo że przeplatanie nauki pomiędzy przyjemności, przynosi największe efekty!

Pozwalaj grać dziecku w gry - zachowaj jednak umiar!

Oczywiście to nie jest tak że nasze dzieci teraz powinny spędzać kilka czy kilkanaście godzin dziennie przed ekranem. To także nie będzie nazbyt prawidłowym podejściem i zostawienie dziecka przed konsolą, przy komputerze czy danie telefonu do ręki dla świętego spokoju to zwyczajne krzywdzenie pociechy. Tutaj też możemy się powołać na tych samych naukowców, którzy to pomimo swojego głównego kierunku badań, przestrzegają iż nadużywanie gier wideo może prowadzić nie tylko do zaburzeń w rozwoju dzieci ale także do dużego wycofania społecznego w ich późniejszym życiu. Zatem z grami wideo, jak z cukierkami... Są po to by dzieci mogły ich zasmakować, jednak ich ogromna ilość może spowodować nie tylko choroby w uzębieniu ale też siać spustoszenie w układzie krwionośnym czy trawiennym. Słodyczami nie zastąpimy przecież tradycyjnej diety bogatej w wiele niezbędnych mikroelementów. Tutaj nie musimy też wspominać że nie bez powodu studia gier mają prawny obowiązek (międzynarodowy) do oznakowywania grupy wiekowej, dla której gry te są przeznaczone!gry komputerowe dla dzieci- czy pozwalać dziecku grać w gry


Gry nie tylko dla starszaków - podsumowanie

Dyskusję nad wpływem gier komputerowych na rozwój dzieci uważnie śledzą rodzice, których dzieci wychowują się w dobie technologii. Ciężko dziś o kilkulatka który nigdy nie dostał do rąk telefonu by coś zobaczyć, móc pstryknąć zdjęcie czy na chwilę zagrać na nim. Warto zwrócić uwagę że nawet szkoły zwracają uwagę na fakt iż należy również proponować dzieciom gry edukacyjne, logiczne, encyklopedie i programy do interaktywnej nauki języków obcych. Przeciwnicy gier komputerowych z reguły tutaj absolutnie negują tego typu postawę, biorąc pod uwagę to że od momentu zdobywania popularności przez gry wideo, te przedstawiane były jako czyste zło. Zjawisko gier komputerowych budzi do dziś niezwykle silne i bardzo spolaryzowane emocje zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Nad szkodliwym wpływem gier w nadmiarze nie ma tutaj co polemizować, jednak w pewnego rodzaju gry, dziecko ma możliwość grając, jednocześnie nabywać pewne umiejętności. W naszych czasach, gry nie były tak popularne z uwagi na to że były po prostu za drogie. Były nowością której obawiali się nasi rodzice, przez co zachęcali nas raczej do spędzania czasu na podwórku. Jednak obarczanie gier komputerowych odpowiedzialnością za puste podwórka to naszym zdaniem za daleko posunięte uproszczenie. W grach dzieci robią dokładnie to samo co podczas zabaw na dworze. W grach typu Minecaft budują bazy, strzelają z rakiet i nie tylko.

Zastanawiasz się?

Z miłą chęcią udzielimy Ci odpowiedzi na pytania!

Kontakt
Autopromocja
Nasi klienci

O naszych usługach?

To tylko przykładowe z licznych, zadowolonych komentarzy!

Szczerze polecam firmę RATAQ. Profesjonalna obsługa, elastyczne podejście. Bezproblemowy i szybki kontakt. Pan Mateusz trzymał rękę na pulsie od początku...

Daniela Szymańska
e-byliny.pl

Wspaniała współpraca, profesjonalizm i cierpliwość do klienta. Stowarzyszenie DoberMania jak i ja osobiście polecam...

Anna Przybyła
Dobermania.pl

Polecam pełna profeska. Mega szacun za cierpliwość do klienta. Strona stworzona w bardzo szybkim czasie no i cena zadowalająca...

Michał Czuczak
auto-hol.org

Doskonały kontakt, ogromny profesjonalizm oraz indywidualne podejście do każdego tematu. Zasady współpracy jasne i przejrzyste. Szczerze polecam !

Dariusz Ziarko
grainbud.pl

Super podejście do klienta, bardzo profesjonalna obsługa, dużo innowacyjnych rozwiązań, projekt spójny z profilem firmy. W 100% polecam RATAQ!

Piotr Skowroński
woofpouf.pl

Rewelacyjny kontakt i pełen profesjonalizm- sklep śmiga aż miło- wszystko od A do Z. Polecam.

Tomasz Węgrzynowski
oilshop.pl

Pozytywny czas reakcji, jakość oprogramowania, profesjonalizm.

Michał Santorski
controldog.pl
Porozmawiajmy!

Jeśli masz pytania,
napisz do nas!.